Kdo nám dává vlnu?
V Zaspi klademe důraz na to, aby byla vlna, ze které jsou naše lůžkoviny vyrobeny, kvalitní a z lokálních zdrojů. Chceme vás dnes seznámit s těmi, bez kterých by to nešlo – s našimi ovečkami. Tedy ne podle jejich jmen, jako podle obecných charakteristik. Nejsou to sice příbuzné akční ovečky Shaun a jejího stáda, ač se nám líbí, ale rozvážnější ovce merino a východofríské.
Jaké vlastnosti má naše vlna?
Vlna ovcí merino je známá svojí jemností. Plemeno merino patří k nejstarším, dnes je hojně chované v Austrálii a na Novém Zélandu, jeho původ se odvozuje od afrických předků. Výtěžnost Merino vlny je přibližně 50 %. Východofríské ovce jsou chované na Valašsku přibližně posledních 100 let. Chov pochází z německého Fríska. Se svojí výtěžností vlny jsou šampionkami mezi ovcemi. Ta je okolo 60 %. Podíl kvalitní čisté vlny oproti vlně potní je velmi vysoký. Toto plemeno je štědré i z pohledu mléka. Máme je zkrátka rádi.
Co obnáší chov ovcí pro vlnu?
Jsou to především každodenní péče o kvalitní stravu ovcí, starost o jejich kožíšky a celkovou hygienu, které dělají rozdíl. Svých ovčáků si ceníme. Když se vše podaří, jak má, pak po létu následuje první střiž (po létě je čistá a kvalitní). Před koncem zimy je možná druhá střiž. Naše ovečky patří k plemenům určeným pro vlnu, ale existují i masná plemena. Nalezení pastevců se správným přístupem k organizaci pastvy, bylo pro nás velkou výhrou. Určitě by to podepsaly i ovečky.
Kdy se ovce připojily k člověku?
Ovce a psi jsou nejdéle domestikovanými zvířaty lidstva. Provází nás už několik tisíc let. Podle jeskynních maleb ze Španělska dokonce 13 tisíc let. Zde se našla první namalovaná stáda (archeologové by možná dodali nejen, protože prověřují i další lokality v Mongolsku, Barmě nebo na Borneu). Než si na nás ovce zvykly, nějakou dobu to trvalo. Velký kus práce na domestikaci odvedli Sumerové a Egypťané. Ovečky mají také různé povahy, plemena se liší podle chodivosti, držení se ve stádě a způsobu, jak spásají pastvu (některé jsou systematičtější než jiné). Jsou-li hodně obrostlé vlnou, mohou mít problém se otočit nebo vstávat. Váha ovcí se pohybuje mezi 20-180 kg.
Další zajímavosti o ovčím světě
Ovečky musí být vždy nejméně dvě. Jsou to společenská zvířata, která mají mezi sebou silné vazby. Mají dobrou paměť a dokáží rozlišit své lidi i zvířecí kamarády. Svoje pocity navzájem mohou vyjadřovat a rozpoznáním postavení uší. To by bylo, kdybychom zjistili, že čtou i naše obličeje! Víte třeba, které je nejmenší plemeno? Je to ovce ouessantská a říká se jí sekačka. Asi pro jejich apetit. V ČR je potkáte třeba v táborské zoo, kde mají výběh. Největším útěkářem roku je pak ovce kamerunská, která umí přeskočit i velmi vysoký plot.
Pro další informace o jednotlivých druzích vás odkážeme na Svaz chovatelů ovcí a koz v České republice a jejich časopis Ovčákův rok. Podívejte se, jaké výrobky z ovčí vlny nabízíme zde.