Novinky

Péče o lůžkoviny z rouna v létě

Péče o lůžkoviny z rouna v létě

Zdraví začíná v posteli – nestačí mít jen dobrou matraci a pohlídat si délku svého spánku. Ke kvalitnímu odpočinku přispívá také pravidelná péče o lůžkoviny. Víte, jak se o ně starat i v letním období? Přemýšleli jste o tom, jaký typ peřin a polštářů vám nejlépe vyhovuje z pohledu údržby? Co musíte udělat, abyste se v ložnici cítili pohodlně? 

Pravidelně vyměňujte povlečení

Potíme se všichni, někdo viditelněji, jiný decentně, přesto je každému doporučováno měnit povlečení jednou za dva týdny kvůli roztočům (jinak si po delší době udělají ve vašem lůžku diskotéku). U alergiků nebo v domácnostech s mazlíčky je lepší povlečení vyměnit ještě častěji. A to bez ohledu na typ výplně peřin a polštářů.

Necháváte lůžkoviny občas vyschnout, než do nich večer zase ulehnete? Jejich větrání je stejně důležité jako praní povlaků. Víte, že ovčí rouno je lepší nechat vysychat ve stínu nebo polostínu, ne na přímém slunci? Je to tak rouno potřebuje stín.

Jak udržet rouno čisté?

Ačkoliv se říká, že má ovčí rouno samočistící vlastnosti, prostudujte si důkladně nabídku speciálních přípravků (obvykle na bázi lanolinu), které lze příležitostně použít na ruční praní rouna. Příliš častým namáčením rouna se však snižuje jeho životnost, proto to nepřehánějte. Vlhčení s lanolinem (rosení pumpičkou) ale naopak nevadí (a paradoxně životnost vlákna prodlužuje). 

Velmi záleží na kvalitě zpracování rouna (přikrývky se vyrábí jednovrstvé nebo dvouvrstvé). Proto vždy kupujte pouze kvalitní produkty. Ovčí rouno je díky svým vlastnostem doporučováno i v letních měsících, chladí.  Proto o něj pečujte, abyste si zajistit ničím nerušený a dobrý spánek.

Lůžkoviny vybírejte podle typu výplně – usnadníte si práci doma

Duté vlákno, peří i paměťová pěna, mají stejně jako rouno osvědčené způsoby čistění a údržby. Jednou ročně je nechejte vyčistit v čistírně nebo je vyperte (ty, které praní snesou). Vždy se proto dívejte na instrukce výrobce na štítku. Pokud lze lůžkoviny prát, je to obvykle na 30 až 60 stupňů (duté vlákno). Když se vám zdají lůžkoviny příliš objemné pro domácí praní, můžete využít služeb průmyslové prádelny ve vašem místě a vyprat na nižší otáčky. Peřiny a polštáře nikdy nedávejte do sušičky bez rozmyslu. Takovou péči snese opravdu jen duté vlákno.

Pozor, lůžkoviny z rouna se neperou v pračce! Čistí se ručně – správný postup je jejich vymáchání s lanolinem, vymačkání a dosušení ve stínu, nebo jejich vyčištění v čistírně (i tam pečlivě kontrolují štítky, některé výrobky totiž snesou jen suché čistění). Správnou péčí prodlužujete životnost vašich lůžkovin.

Chcete se podívat na naši nabídku letních přikrývek? Najdete ji zde. Nebo si objednejte nová prostěradla a povlečení, aby vám šla práce lépe od ruky. Sladké letní sny přeje Zaspi.cz