Chcete být zdraví? Naučte se vybírat ložní prádlo s rozmyslem
Cítíte se zavaleni nabídkou ložního prádla a netušíte, jak se v ní zorientovat? Bojíte se, že sáhnete s výběrem materiálu vedle? Materiály z neověřených zdrojů by mohly obsahovat nežádoucí látky (formaldehyd, pesticidy a konzervační látky, nebo rakovinotvorné složky). Přečtěte si naše doporučení, jak neudělat chybu a neohrozit svoje zdraví (a peněženku).
Odkud se vzaly bavlna, damašek, froté nebo flanel?
První (lněné) povlečení se používalo v Egyptě, len chladil a byl vhodný do místního horkého klimatu. Mít dobré povlečení bývalo znakem bohatství. V Řecku a Římě používali jako materiál bavlnu a vlnu (rozvoj použití bavlny souvisel také s výrobou plachet). Bavlněné povlečení se rozšířilo z oblasti Pákistánu/Indie do dalších částí Blízkého východu. Díky tomu se pak stal syrský Damašek centrem výroby a obchodu kvalitních látek se vzory ceněnými mezi panovníky. Povlečení se dědilo mezi generacemi. Šlechta ráda spávala také v hedvábí. S příchodem průmyslové revoluce se kvalitnější materiály pro ložní prádlo dostaly do širších vrstev společnosti. Zajímavé povídání o flanelu najdete zde.
Prostěradla: Od zvířecích kůží k napínacím prostěradlům
Od zvířecí kůže ulovených kusů na podložení i zakrytí, se lidé dostali ke zdokonalení materiálů postupně. Přes len a bavlnu. Souběžně se také objevovaly první matrace (jednoduché vrstvy přírodních materiálů, někdy s bylinkami, které přirozeně odpuzovaly nezvaný hmyz). První matrace s pružinami byla patentována v roce 1865. První napínací prostěradla si patentovala v roce 1959 v USA Bertha Berman. Patent obsahoval gumu všitou do okraje, aby prostěradlo neklouzalo. A tak to je až dodnes. Froté prostěradla, díky smyčkovému povrchu, lépe izolují, ale Jersey je prodyšnější. Vyberte si z našich Jersey nebo froté prostěradel svůj vysněný odstín!
Sensorika – proč máme dát při výběru ložního prádla na smysly?
Při výběru ložního prádla se řiďte svým hmatem, nejen zrakem. Je vám ložní prádlo příjemné na dotek? Jste spokojení s jeho měkkostí a pružností? Dříve se sensorické testy dělaly přímo s dobrovolníky, kteří textilie hodnotili při používání. Dnes se lze orientovat podle uživatelských recenzí a testů. Proto nevybírejte střiž nebo povlečení z neověřených zdrojů. U ložního prádla je důležitá stálobarevnost, prodyšnost a dobré tepelné vlastnosti. Zdravotní atest, kterému lze důvěřovat je Öko-Tex Standard 100 (ten máme také). Tento atest poskytuje jistotu, že výrobek nezpůsobuj žádné rizika pro lidské zdraví a je doporučován i pro kojence a osoby se zvýšenou alergickou reakcí. Pokud byste neodolali a kupovali střiž jinde, proveďte
jednoduchý test stálobarevnosti v otěru s bílým kapesníkem (postupujte dle doporučení dTestu následovně). Jinak vám rádi s výběrem poradíme my, nabídku našeho povlečení najdete zde.
Tip Zaspi: Pokud vás láká populární mušelín, zvažte nákup damaškového povlečení. My ho milujeme pro jeho trvalou krásu, přírodní původ a snadnou údržbu.