Vlnu z hlediska vlastností dosud nepřekonalo žádné uměle vyrobené vlákno: S oděvní návrhářkou o tvorbě z vlny

Linda Havrlíková vystudovala textilní a oděvní návrhářství na Technické univerzitě v Liberci a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (módní návrhářství). Poté se vrátila do rodného domu pod Brdy, kde hospodaří tak, aby propojila svůj život a svoji tvorbu s myšlenkou soběstačnosti. Nedávno na Ekofestivalu (dny E.ONu) vedla plstící dílnu pro děti a mládež a buduje svoji značku. Zajímalo nás, proč má v oblibě právě ovčí vlnu. Čtěte dále. 

Proč právě tvorba z vlny? Co na ní máte ráda? 

Ovčí vlna jako materiál mě nadchla z důvodu, že nám tu běhá po pastvinách a nemusíme pro ní jezdit zaoceánskou lodí kdoví kam. Můžu tedy kontrolovat celý dodavatelský a výrobní řetězec a také svou činností podpořit místní trh. Zároveň mi v poctivé vlněné bundě není zima, protože jako chovatelka a hospodářka pracuji i v zimních měsících venku.

Kdy jste poprvé začala s vlnou jako materiálem experimentovat? Vlnu, kterého plemene oveček máte nejraději a proč? 

Od roku 2018 jsem se začala naplno věnovat české vlně a zkoumat, jak z ní udělat materiál pro výrobu kabátů. Ještě v rámci studia jsem dělala dvouletý výzkum, jehož výsledkem bylo obnovení výroby vlněných suken na našem území. Nejlépe se všeobecně pracuje s vlnou plemene Romney Marsh a já používám vlnu z oveček Merinolandschaf. Každá je vhodná pro jinou technologii zpracování.

Linda Havrlíková_foto_Aňa Jakš

Používáte při své tvorbě výhradně svoji (brdskou) vlnu nebo občas sáhnete i po vlně jiných farmářů? 

Vlnu převážně nakupuji od českých chovatelů, vlastně se mi už sami ozývají a vlnu mi vozí. Já totiž s řádných chovem oveček teprve začínám, a proto ještě nemám dostatečné jednotné množství vlny ke zpracování. Pro kvalitní vlnu je několik parametrů, na které je potřeba při chování dbát a když uděláte chybu, šanci ji napravit máte zase až za rok.

Čím Vás ovečky rozesmívají, co na nich obdivujete? 

Děkuju za takovou krásnou otázku. Ovečky jsou inteligentní a mlsné bytosti, které musí jednoduše ochutnat úplně všechno co potkají. Nejroztomilejší je parta malých jehňátek, která skotačí kolem dokola a vykopává při tom zadní kopýtka co nejvýše do vzduchu. Jsou to ty nejupřímnější projevy radosti ze života, co jsem u zvířat zatím viděla.  

Proč bychom měli vlnu z lokálních zdrojů nosit i dnes v době tencelu, modalu, aj. moderních látek? Jaký pocit může vlna svému nositeli dodat? 

O vlně se říká, že jí z hlediska vlastností dosud nepřekonalo žádné uměle vyrobené vlákno. A já jsem o tom přesvědčená také. Výhodu vidím opět v tom, že je to lokální surovina a nákupem výrobku nepodporujeme vykořisťování přírodních a lidských zdrojů, které se bohužel stále ve velkém měřítku v textilním průmyslu děje. Pro chladné a deštivé počasí je vlna příjemným materiálem, ve kterém se naše tělo nepotí a zůstává v takzvaném suchém teplu. 

K čemu všemu lze vlnu použít kromě odívání? Co je podle Vás nadčasový design? 

Ovčí vlna pochází z mnoha plemen ovcí s mnoha různými kvalitami. Má proto široké spektrum použití. Využívá se v domácnosti jako protihlukové panely, pro vycpávání polštářů nebo přikrývek. Je vhodná pro zateplení celého domu jako náhražka polystyrenu, protože má samozhášecí schopnost. Na zahradě poslouží jako mulč anebo hnojivo. Nadčasový design vidím v jednoduchosti, která se snoubí s trvanlivým materiálem.

Linda Havrlíková_PŘÍRODNÍ BARVY_archiv autorky

Jak se díváte na barvení vlny? Lze vlnu barvit, tak, aby byla zachován její přírodní charakter a energie? 

Průmyslové barvení textilií je stále velký problém z hlediska znečišťování přírodního prostředí. V současnosti ale probíhá mnoho výzkumů týkající se velkoplošného barvení pomocí extraktů z obnovitelných přírodních zdrojů, které dokáží zachovat svou původní sytost. Já experimentuji také s tmavými odstíny ovčí vlny, přičemž při výrobě tkanin není potřeba už žádného dobarvování. Vedle toho pak v malém množství nechávám zakázkově barvit vlněná sukna lokálními přírodninami.

Jaké byly ohlasy dětí při plstění vlny na Ekofestivalu E.ON? Chystáte něco dalšího podobného? 

Workshop výroby zvířátek na brněnském E.ON Ekofestivalu měl u dětí, myslím, velký úspěch. Obdivuji u nich tu neutuchající kreativitu i přesto, že techniku plstění dělají poprvé.  V tuto chvíli mohu všechny srdečně pozvat na odbornou přednášku o mém dosavadním výzkumu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která bude přístupná i veřejnosti a bude se konat 6.11.2024. 

Více informací bude k dispozici v průběhu října na lindahavrlikova.cz/bio  a na stránkách univerzity.

Děkuji za rozhovor!

Foto: Aňa Jakš a archiv Lindy Havrlíkové