Od 5. do 8. 7. 2024 probíhá dovolená. Objednávky v tomto rozmezí budou zpracované 9. 7. 2024. Další plánovaná dovolená je od 26. 7. do 4. 8. 2024. Děkujeme za pochopení.

Citáty z ovčího světa – známé i neznámé

Představovali jste si někdy, jaké je to být bačou? Myslíte, že jde jen o brzké vstávání a dlouhou chůzi v terénu za každého počasí? Spousta lidí by vám řekla, že péče o ovce vyžaduje kromě citlivého naladění se na jejich potřeby i trpělivost s úřady. Naštěstí pochopit ovečky je snadné a dobrý pastýř se to časem naučí – každé plemeno má svoji vlastní povahu (některé jsou aktivnější, jiné rozvážnější, ale i tak může být v jednom druhu vícero povah, jako u lidí). Pro pobavení a odpočinek jsme si pro vás připravili citáty o ovečkách (z různých kultur).

Pastýř bez ovcí není nic jiného než muž s holí.“ Homér

Tento výrok vyzdvihuje důležitost ovcí pro pastýře a jejich roli v jeho životě. Pro Homérova hrdinu, krále Odyssea, byly ovce v příběhu o Trojské válce přímo záchranou, protože na jejich břichu se svými muži unikl od Kyklopa, který by je jinak ohrozil na životě.

„Jediné, co ovce potřebuje, je dobrý pastýř a zelenou tráva.“ Skandinávské přísloví

Na Islandu a v Norsku jsou ovce chovány už dlouho. Odhaduje se, že plemeno Villsau je příbuzné plemenu, které kdysi chovali Vikingové (podle nálezu zbytku tuniky v oblasti Lendbreen, by se dalo usoudit, že už někdy kolem roku 300 n.l. uměli zpracovat kvalitní oblečení z pečlivě vybrané vlny).

view-sheep-outdoors-nature

„Ovce jsou moudřejší než lidé; nikdy neztratí cestu, když následují svého pastýře.“ Rumi

Toto přísloví poukazuje na důvěru, kterou ovce vkládají do svého pastýře. Rumi věřil, že se člověk může stát úplným (vznešeným), jen pokud se naučil milovat i němé tváře.

Ovce je šťastná tam, kde najde klid a trávu.“ Arabské přísloví

Potřeba klidu a přirozeného prostředí je důležitá pro spokojený život ovcí (i nás). V syrské poušti bylo vyšlechtěno plemeno Awassi, které rádo chodí (je to takový turista mezi ovcemi) a je odolné při hledání potravy a vody (v horkém podnebí je poměrně adaptabilní).

Který je váš oblíbený citát spojený s ovečkami?

Tip Zaspi: Chcete slyšet více o profesi bači? Zde.