Cesta vlny

Než si dnes večer položíte hlavu na polštář, zkuste si představit, jakou cestu musí urazit každý kousek rouna, aby vám zajistil nerušený odpočinek a vydechnutí. Kolika lidem projde jedna střiž pod rukami, než je možné z ní vyrobit polštář? Kudy se toulá vlna, aby mohla podporovat vaše snění?

Kvalita rouna závisí na tom, jak ovečky žijí

Původní vlastí ovcí byla Asie, poté se dostaly na území dnešního Španělska a postupně do dalších částí Evropy. Lidé začali ovce křížit, aby spojili dobré vlastnosti jednotlivých plemen (vždy hledali kvalitnější vlnu, povahu a vyšší odolnost). Vyhodnocování kvality rouna je pořádná věda. Jinou střiž dávají jednoroční ovce chované salašnickým stylem, další pak ovečky v nížinách ze stájového chovu. Na Zaspi najdete výrobky z kvalitní vlny oveček chovaných tradičním stylem ve valašských kopcích.

zaspi_ovce_vlna

Kolik rouna z jedné ovce?

Tři kila až sedm kilo je množství vlny ze střiže jedné ovečky. Zkušený střihač zvládne nůžkami ručně za hodinu ostříhat až dvacet oveček (mechanickými nůžkami asi 80 ovcí za hodinu). Musí je umět rychle „přesvědčit“ a dobře chytit. Nejlepší rouno je na lopatkách a bocích, nižší u nožek. Jemnější podsadu mívají ovečky žijící v chladnějším prostředí. Kvalitní vlna je tedy ta, co je stříhána odborně.

Jak se čistí vlna před zpracováním?

Dobrá střiž a celková péče o ovečku přináší výsledky v podobě dobrého rouna. Praním vlny se odstraní pot, tuk a nečistoty. Proces praní je rozdělen do několika fází, kdy s rouno postupně vymývá v kádích. Dobře vypraná vlna se musí vysušit, ale jen do určité teploty, aby nedošlo k jejímu poškození. Poté projde čechradlem a je připravená do přádelny.

Kdy se rouno dostane ke zpracování k nám?

Naše kouzlení v Zaspi začíná na mykacím stroji, který vlnu rozvolní po vlase. Poté se potřebné množství vlny vrství na sebe do pavučinky (podle velikosti výrobku a tepelné výhřevnosti). Mykací stroj vytvoří vlněné namykané rouno. Můžeme vlnu zpracovávat pro letní, zimní nebo celoroční použití. Rouno je jemné, v přírodní barvě, dávno zbaveno nečistot a pachů. Poté putuje do šicí dílny, kde naše švadleny vloží rouno mezi povrchové tkaniny, prošijí a celou přikrývku dokončí. Malé ovčí kouzlo.

Tip Zaspi: Prázdniny jsou již v druhé půlce, ale vy ještě přemýšlíte nad cestou? Zkuste si udělat pohodlí s naším ovčím cestovním polštářem. Více o něm zde.  Máme ho i z dutého vlákna.