Jak si úklidem vpustit jaro do domácnosti?

Chcete letos do jara vplout pozvolně a dodat své domácnosti nebo kanceláři svěžest?

Plánujte jednotlivé kroky úklidu, abyste se vyhnuli svému vyčerpání a získali na svoji stranu i váš domácí „tým“ (nebo si najděte výpomoc zvenku).  Dělejte vše pro pocit klidu, který vám to zaručeně přinese, ne protože musíte. Pak vám to půjde lépe. Čtěte naše tipy, jak celý jarní úklid elegantně zvládnout.

Zbavte se nepotřebných věcí

Třídění před úklidem je zásadní. Uvolníte si prostor, nebudete muset všechno posunovat a nadzvedávat, a ještě můžete prospět někomu jinému. Rozbité věci (co neumí opravit ani děda) odvezte do sběrného střediska odpadu, drobný odpad recyklujte v okolí bydliště. Rozmyslete si, které věci už vám neslouží, co nepoužíváte. Můžete je dát kamarádům, prodat na některém jarním bazaru, vyměnit s někým jiným (říká se tomu swap), nebo je nabídněte k prodeji na některém z on-line bazarů. Určitě doma najdete i věci, které můžete darovat na dobročinné účely. Odložte sentiment, tvoříte si právě prostor na něco nového!

Jaro na Zaspi.cz

Co všechno uklidit?

Pamatujte na pravidlo shora dolů, které určuje směr úklidu (doslovně od pavučin na stropech po podlahu), případně od oken doprostřed (varianta směru úklidu). Jednotlivé kroky si sepište, ať se vám nestane, že vám budou chybět rukavice nebo čistící prostředky (nakupte si je předem). Rozdělte si úklid na menší úseky (každý pracovní den zvládněte jeden úkon, ve dnech volna můžete společně stihnout více). Pusťte pračku, poté pokračujte s dalšími činnostmi. Každý den větrejte svůj dům a věnujte čas také péči o lůžkoviny. I peřiny a polštáře potřebují natřepat a vyvětrat. Dělejte to hned ráno, jak vstáváte. Zbavíte je tak přebytečné vlhkosti a překazíte rej mikrobům.

Jaro na Zaspi.cz

Jarní zvyky předků – co přenést do moderního života?

Co nám zbylo z tradičních činností na jaře? Třeba vymetání prachu z domova košťátky. Nebo úklid dvora po zimě. Zahrádkáři by zase našli spojení s předky díky pracím na zahradě a její přípravou na další sezónu. Zbytek je na vás. Představte si svůj dům jako maják na rozbouřeném moři – musí mu být vidět přes okna, aby se lodě bloudící v okolí dostaly pohodlně do svého cíle. Když budou okna špinavá, nebudou plnit svoji navigační a ochrannou roli. Nebojte se toho a směle začněte už teď. Kolem prvního jarního dne už budete mít čas vymýšlet dobré jarní menu (doporučujeme bylinky dostupné kolem nás – třeba kopřivy) nebo ladit dekorace na jídelním stole. Kromě domu, myslete i na sebe – dopřejte si pořádnou domácí lázeň (s koupelovou solí, peelingem a hezkou hudbou).